Resultater 2009

Eliteskue 2009

Syge- og efterkåring

3 års renavlede hopper 87½-100 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Karakterer

Udstiller

2

Frida af Vrist

Effekt

Gruson Grundberg

7-7-7-6 6-6 6-7-6 6

Poul J. Christensen, Haboør

3 års forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Karakterer

Udstiller

134

Drisdal´s Versaille

Painters Row xx

Silas

8-8-9-8 5-7 8-8-8 8

Hanne Larsen, Store Merløse

14

Naniza Dalegaard

Nando

Union Jack

8-8-7-8 6-7 7-8-7 8

Stald Dalegaard v/ Lena L. Fransgaard, Farsø

4 års forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Karakterer

Udstiller

113

La Cour´s Amarone

Union Jack

Unik

7-7-7-6 7-7 7-8-7 7

Julie La Cour, Græsted

5 års & ældre forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Karakterer

Udstiller

43

Soleil

Tresor af Sulsted

Urprinz

7-7-7-5 7-6 6-5-6 6

Heidi Kjærsgård Nielsen, Vodskov

*) Ktl.nr. i kataloget ved ordinær hoppekåring

 

Følfinale

Renavlede hingsteføl 87½-100 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

73

Bahlhors Titan

Tarzan af Kloster

Pallex af Ulsted

Bronzemedalje

Ærespræmie

Årets Renavlede Føæ 2009

Tanja Halskov Hansen, Haarby

45

Larynx Bedsted

Union´s Big Ben

Garant

 

Therese & Per Dahl, Ringste

Renavlede hoppeføl 87½-100 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

48

La Vie af Østensgaard

Lámour af Støvlebæk

Elton Son

Bronzemedalje

Camilla Larsen, Ringsted

8

Dream Lady

Ultimo af Hvarre

Pallex af Ulstrup

 

Wil Preben Lyzet Petersen, Dronninglund

49

Jokkesminde Starlet

Sonny Boy Højbogård

Buster Kærgård

 

Mette Petersen, Slagels

Forædlede hingsteføl 25-75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

6

Diesel

Ultimo af Hvarre

Majco F.J.B.

Bronzemedalje

Ærespræmie

Charlotte E. Jensen & Mikkel Sacher, Tylstrup

24

Mc Coy Vestermølle

Mosevangs Marlo

Åge xx

Bronzemedalje

Ærespræmie

Pia & Per Petz, Nordborg

58

Kirkebys Lothar M

Lámour af Støvlebæk

Højvangs Turbo

Bronzemedalje

Karina Kirkeby, Slagelse

27

Mejlgaards Macon

Baccarat xx

Mar-ki

 

Valborg Jensen, Ribe

57

Alba Swarovski

Sinclaire af Hvarre

Enzo

 

Alba Malene Berg Amtoft, Holbæ

Forædlede hoppeføl 25-75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

12

Dragonen´s Titbit

Union´s Big Ben

Racing Ace xx

Bronzemedalje

Ærespræmie

Årets Forædlede Føl

Anette & Anton Jensen, Arden

62

Mosens Fantacha

Nando

Gorm Søttrupgård

Bronzemedalje

Karina & Morten Villien, Slagelse

35

Oldenborggårds Ariva

Mosevangs Marlo

Høvangs Strauss

 

Bjarne Petersen, Aabenraa

Finale for 2-års hopper

Renavlede 2-års hopper 87½-100 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

79

Ultima Kærgård

Ultimo af Hvarre

First Class af Hvarre

Bronzemedalje

 

Jørn S. Lambertsen, Aabybr

Forædlede hoppeføl 25-75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

83

Capella af Østensgaard

Sanddallunds Coney

Rarus

Bronzemedalje

Ærespræmie

Camilla Larsen, Ringsted

82

Halkjærs Fenya

Uffe Korshøjgård

Kimmi af Nørhalne

Bronzemedalje

Svend Erik Olesen, Ørnhøj

81

Soffi af Skovvant

Stuntmann af Hvarre

Ultrafürst af Hvarre

Bronzemedalje

Stutteri Skovvang v/ M. & E. Sørensen, Brædstrup

71

Østergaards Honey-Moon

Underworld xx

Lajos K

 

Louise Glem, Slagelse

9- point hopper til medaljekåring

4 års renavlede hopper 87½-100 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Karakterer/ Resultat

Udstiller

69

Futura Alstrup

Hubertus Alstrup

Veritas

9-8-8-9 8-9 9-8-7 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Marianne & Lars Kjeldstrøm, Toftlund

3 års forædlede hopper 25-75 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Karakterer/ Resultat

Udstiller

59

Fabrine A Teglgaard

Højvangs Strauss

Kimmi af Nørhalne

9-8-8-9 8-8 9-9-9 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Årets Forædlede Hoppe

Else Marie Iversen, Ringkøbing

135

Drisdal´s Faith

Urfürst af Hvarre

Uffe Korshøjgård

9-9-8-8 8-8 9-8-8 9

Bronzemedalje

Gert & Yvonne Bülow, Ringsted

19

Møllegårds Micala

Kanudos xx

Compact

9-8-8-8 8-8 8-8-9 9

Bronzemedalje

Kaj Thomassen, Lem St.

55

Ussi af Overby

Union Jack

Underworld xx

9-8-8-8 8-8 7-8-8 9

Britta & Peter Bonnichsen, Skærbæk

3 års renavlede hopper 87½-100 % oldenborgafstamning

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Karakterer/ Resultat

Udstiller

3

Gunda Højbogård

Garant

Lukas Rudbæk

9-8-7-9 7-8 8-9-8 9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Årets Renavlede Hoppe

Lillian Lausten, Nibe

 

86

Liva af Skovsøgård

Sonny Boy Højbogård

Labri Hjortelund

9-8-7-8 7-8 9-8-9 9 Bronzemedalje

Marianne Løvskov, Holbæk

 

Alle karakterændringer er med fed skrift

tl.nr.*

Navn

Far

Morfar

Karakterer

Udstiller

2

Frida af Vrist

Effekt

Gruson Grundberg

7-7-7-6 6-6 6-7-66

Poul J. Christensen, Haboør

Print Email