Resultater 2009

Føl- og plagskuer 2009

Føl- og plagskue, Aalborg

Renavlede hoppeføl (87½-100 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

8

Dream Lady

Ultimo af Hvarre

Pallex af Ulstrup

9-8-8-9 9

Ærespræmie

Wil Preben L. Petersen, Dronninglund

9

Stald Bosgaards Soya

Union´s Big Ben

Thor

8-8-8-8 8

Susan & Hans Nielsen, Randers

Forædlede hingsteføl (25-75 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

6

Diesel

Ultimo af Hvarre

Majco F.J.B.

9-8-8-9 9

Ærespræmie

Charlotte E. Jensen & Mikkel Sacher, Tylstrup

2

Semester Rold

Stuntmann af Hvarre

Ultimo af Hvare

8-8-8-8 8

Preben B. Justesen, Arden

1

Flaming Star

Freigraff af Hvarre

Stuntmann af Hvarre

8-8-8-7 8

Helen H. Andersen, Møldrup

5

Langmosegård´s Figaro

Freigraff af Hvarre

Casino

8-8-8-7 8

Ulla Brandt, Hobro

4

Uni´s Arthur

Stuntmann af Hvarre

Uffe Korshøjgård

7-7-8-7 7

Helle B. Christensen, Viby J

 

 

 

Forædlede hoppeføl (25-75 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

12

Dragonen´s Titbit

Union´s Big ben

Racing Ace xx

9-8-8-9 9

Ærespræmie

Anette & Anton Jensen, Arden

11

Finette af Holtegaard

Stuntmann af hvarre

Lord-Gruson af Hvarre

8-8-8-7 8

Hans H. Bak, Dronninglund

10

Cayenne

Sanddallunds Triumf

Urban af Hvarre

8-8-7-7 8

Dorthe Kanto, Aabybro

Føl- og plagskue, Gråsten

Renavlede hingsteføl (87½-100 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

73*

Bahlhors Titan

Tarzan af Kloster

Pallex af Ulstrup

9-8-8-9 9

Ærespræmie

Tanja Hansen, Haarby

15

Latiné af Kassø

´Lámour af Støvlebæk

Esprit

8-8-8-8 8

Irene Wilkens, Rødekro

14

Mahoni Vestermølle

Mosevangs Marlo

Veritas

8-8-8-8 8

Per Petz, Rødekro

17

Sirock af Hedegaard

Eminenz

Jumbo

8-8-7-7 8

Birgitte & Henrik Hedegaard, Nordborg

13

Laphino af Kassø

Lámour af Støvlebæk

Erbe

7-7-8-7 7

Irene Wilkens, Rødekro

Renavlede hoppeføl (87½-100 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

37

Maja

Eposant

Mozart

8-8-7-8 8

Jens Chr. Hermann, Højer

21

Eladie af Katkær

Eminenz

Mozart

8-8-8-7 8

Birthe & Niels H. Fogh, Nordborg

22

Martina

Markant

Thor

8-8-8-7 8

Marianne Thomsen, Gråsten

19

Latifa af Østergård

Lámour af Støvlebæk

Mozart

8-8-7-7 8

Peter Greisen, Aabenraa

20

Olympia

Union´s Big Ben

Lajos K

8-8-6-6 7

Helle Sørensen, Børkop

Forædlede hingsteføl (25-75 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

24

Mc Coy Vestermølle

Mosevangs Marlo

Åge xx

9-8-8-9 9

Ærespræmie

Per Petz, Nordborg

27

Mejlgaards Macon

Baccarat xx

Mar-ki

9-8-7-9 9

Valborg Jensen, Ribe

26

Overmoselund´s Coral

Continental

Gorm Søttrupgård

9-8-8-8 8

Tina & Hans E. Bertelsen, Rødding

30

Mosevangs Elegant

Eposant

Åge xx

8-8-8-9 8

Arne Fey, Bredebro

25

Højrups Gulan

Ulan Rævdal

Rams Jr.

9-8-7-8 8

Else & Chr. Jepsen, Gram

29

Oldenborggårds Karivo

Kanudos xx

Markant

8-8-8-7 8

Bjarne Petersen, Aabenraa

23

Tuff Guy

Sanddallunds Triumf

Lord-Gruson af Hvarre

8-8-7-7 8

Lene Festersen, Nordborg

28

Elexier Gråsten

Eminenz

Mozart

8-8-7-7 8

Henrik Christensen & Mette Jochimsen, Gråsten

Forædlede hoppeføl (25-75 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

35

Oldenborggårds Ariva

Mosevangs Marlo

Højvangs Strauss

9-8-8-9 9

Ærespræmie

Bjarne Petersen, Aabenraa

34

Overmoselund´s Cindy

Cornelius Vaseskov

Temple Wind xx

8-8-8-8 8

Tina & Hans E. Bertelsen, Rødding

36

Nalope af Hedegaard

Nando

Højvangs Turbo

8-8-8-8 8

Birgitte & Henrik Hedegaard, Nordborg

38

Santara

Nando

Union´s Big Ben

8-8-7-8 8

Bent Schrøder, Løgumkolster

39

Thonado

Eminenz

First Class af Hvarre

7-7-7-7 7

Jan Bjerg, Ribe

Forregister - hingsteføl

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

31

Skipper

Rex af Mosevang

Mozart

8-7-7-8 8

H. C. Johansen, Augustenborg

16

Egebjergs Jaguar

Kirsebærgårdens Joker

Nicolars

8-7-8-7 8

Tanja Aulbjerg, Engesvang

74*

Confidence Itself

Continental

Lajos K

7-7-8-8 8

Mia I. Bertelsen, Brørup

32

Magant

Dinar Agerbo

Markant

7-7-6-6 7

Frede Hansen, Aabenraa

Forregister - hoppeføl

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

18**

Steffi

Eposant

Mozart

9-8-8-9 9

Ærespræmie

H. C. Johansen, Augustenborg

40

Fischers Turaya

Tarzan af Kloster

Stravinsky xx

8-8-8-7 8

Trine F. Madsen, Odense C

2 års forædlet hoppe (25-75 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

41

Borgstrøms Pepita

Mosevangs Marlo

Urprinz

22 point

Majken Fix &

Niels Mundt-Petersen, Ribe

Føl og Plagskue, Ringsted

Renavlede hingsteføl (87½-100 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

45

Larynx af Bedsted

Union´s Big Ben

Garant

9-9-8-8 9

Ærespræmie

Therese & Per Dahl, Ringsted

44

Munks Gismo

Galant Hornbæk

Peter

7-7-8-8 8

Anne Marie M. Hansen, Slagelse

42

Ras Andekær

Canton Anholm

Pelle af Ulstrup

8-8-8-7 8

Lone Christensen, Korsør

75*

Sokrates

Canton Anholm

Urprinz

8-7-7-7 7

Anette Rebin, Ruds Vedby

78*

Prins

De Nero af Støvlebæk

Cæsar

7-7-7-7 7

Carsten Kjærgaard, Roskilde

Renavlede hoppeføl (87½-100 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

49

JokkesmindeStarlet

Sonny Boy Højbogård

Buster Kærgård

9-9-8-8 9

Ærespræmie

Mette Petersen, Slagelse

48

La Vie af Østensgaard

Lámour af Støvlebæk

Elton Son

9-8-8-9 9

Camilla Larsen, Ringsted

51

Grønbæks Dior

Galant Hornbæk

Buster Kærgård

8-8-8-8 8

Cheanne G. Eriksen, Helsinge

50

Stald Kock´s Unique

Max af Ravnholt

Jumbo

8-8-8-7 8

Cheline G. Kock, Lejre

Forædlede hingsteføl (25-75 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

58

Kirkeby´s Lothar M

Lámour af Støvlebæk

Højvangs Turbo

9-8-8-9 9

Ærespræmie

Karina Kirkeby, Slagelse

57

Alba Swarovski

Sinclaire af Hvarre

Enzo

9-8-8-9 9

Ærespræmie

Alba Malene B. Amtoft, Holbæk

55

Marengo Wied

Sonny Boy Højbogård

Continental

8-8-8-8 8

Kirsten S. Wied, Ringsted

54

Sirano Kimer

Sinclaire af Hvarre

Urprinz

8-8-8-8 8

Lone K. Larsen, Regstrup

47

Schousboes Rooibush

Strategi Alstrup

Præstegårdens Hamlet

8-8-8-8 8

Leif & Birgitte S. Nygaard, Mern

53

Sir Spirit af Østensgaard

Sinclaire af Hvarre

Lámour af Støvlebæk

7-7-8-8 8

Camilla Larsen, ringsted

52

Eldorado af Høivang

Stuntmann af Hvarre

Mago xx

8-7-8-7 8

Lise Lotte Løwe, Slangerup

56

Rye´s Cantona

Continental

Kimmi af Nørhalne

7-7-8-7 7

Maria Knudsen, Gørlev

Forædlede hoppeføl (25-75 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

62

Mosens´s Fantacha

Nando

Gorm Søttrupgård

9-9-8-8 9

Ærespræmie

Karina & Morten Villien, Slagelse

63

Ryttergårdens Fairytale

Freigraff af Hvarre

Urprinz

9-8-7-8 8

Stald Ryttergaarden, Regstrup

72

Abigail M.A.T.C.H.

Sinclaire af Hvarre

Ras Borup

8-8-8-8 8

Lis Marding, Næstved

67

Shakira af Dano

Sinclaire af Hvare

Federico xx

8-8-8-8 8

Stutteri Dano, Vipperød

76*

Slettemosens Cleo

Lámour af Støvlebæk

Top of Class

8-7-8-8 8

Iben Thornholm, Høng

77*

?

?

?

8-8-8-7 8

?

66

Lillesøgårds Cirkeline

Sinclaire af Hvarre

Gorm Søttrupgård

8-8-7-8 8

Janni Christensen, Kalundborg

64

Celine Borrebjerg

Stuntmann af Hvarre

Ekspres Hjortelund

8-7-8-7 8

Bettina Larsen, Kalundborg

Forregister - hingsteføl

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

60

Nasri af Skovsøgård

Continental

Buster Kærgård

8-8-7-8 8

Vagn Jensen, Høng

61

Valdemar den Store

Sonny Boy Højbogård

Ukendt

8-7-7-7 7

Lone Karlsen, Holbæk

59

Scirocco Noir

Sanddallunds Coney

Kasper

7-7-7-7 7

Julie Jamrath, Mørkøv

Forregister - hoppeføl

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

68

Safians´s Condii

Continental

Julius Hjortelund

8-8-8-7 8

Birgitte Sonnichsen, Herfølge

70

Ziggi

Præstegårdens Amadeus

Ukendt

7-7-7-7 7

Mette Ringkjøbing, Kokkedal

59

Katrinebjerg´s Contiqua

Continental

Donnerschlag (DV)

7-7-7-7 7

Marianne Simonsen, Hvidovre

2 års forædlet hoppe (25-75 % oldb. afst.)

Ktl.nr.

Navn

Far

Morfar

Resultat

Udstiller

71

Østergaards Honey-Moon

Underworld xx

Lajos K

23 point

Louise Glem, Slagelse

*) Efteranmeldte føl

**) Føllet blev efter indsigelse fra ejer bedømt og præmieret som føl i hovedafsnittet, men en efterfølgende granskning af afstamningen afslørede, at føllet var korrekt placeret i forregister afsnittet.

Print Email